Superkompenzace

Co to je superkompenzace?

Cílem tréninkového procesu je dosáhnout u hráčů superkompenzace, což je stav který umožňuje další zvyšování tréninkového zatížení, a tím pádem i výkonnosti hráče. Superkompenzací nazýváme jev, ke kterému dochází po předchozím zatížení, a který zvyšuje úroveň energetického potenciálu, a to v důsledku předchozí tréninkové činnosti. Dochází nejenom k obnově, ale navíc navýšení úrovně energetických zásob. Větší množství energetických zásob umožňuje zařadit intenzivnější nebo náročnější cvičení.

Vysvětlit se to dá následovně. Během tréninku nebo utkání dochází k zatěžování organismu hráčů, poté přichází únava, po skončení se organismus zotavuje a poté přichází superkompenzace.

Pokud jsou podněty malé (podprahové), nesplňuje trénink svůj účel, pokud jsou podněty příliš velké, tak dochází k postupnému vyčerpání energetických zdrojů organismu.

Je důležité upozornit, je li doba odpočinku nedostatečně dlouhá, k superkompenzaci nedochází, naopak se mohou projevit příznaky chronické únavy, přetrénování.

Tagged with:
Rolovat nahoru
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat